Zboží

Kdy můžeme opravy bazénových čerpadel provádět sami?

Jednou z nejoblíbenějších kratochvílí v horkém letním dni je vlézt si do chladivé, osvěžující vody bazénu. Jen málokdo se však chce mačkat na veřejných koupalištích. Není tedy divu, že jej najdeme na mnoha zahradách jak u rodinných domů, tak i u chat a chalup.

Avšak ačkoliv je samozřejmě skvělé mít bazén jen pro sebe, udržet vodu po celou sezónu v požadované čistotě a kvalitě není nic jednoduchého. V podstatě se jedná o neustálý boj s řasami, sinicemi a napadanými nečistotami. Naštěstí máme hned několik pomocníků, kteří nám tento úkol usnadní.

bazen6

Jedním z těch nejhlavnějších je filtrační zařízení. Jeho součástí je čerpadlo, které nasaje vodu z bazénu, prožene ji přes filtrační médium, kde se zbaví nečistot, a následně ji vypustí zpět. Je to poměrně jednoduchý a efektivní způsob, jak udržet kvalitu vody na relativně vysoké úrovni.

Ovšem jako prakticky všechna ostatní zařízení, i čerpadla se mohou někdy porouchat. V tom případě je potřeba co nejrychlejší oprava, neboť čím déle bude filtrační zařízení mimo provoz, tím těžší následně bude vrátit kvalitu a čistotu vody na žádoucí úroveň.

Není tedy divu, že se mnoho lidí zajímá, zda mohou opravy bazénových čerpadel provádět sami. A zde je nutné říci, že záleží na několika faktorech.

bazen7

Předně je důležité vědět, o jakou konkrétně poruchu se jedná. V některých případech může být oprava skutečně jednoduchá. Jindy může být problém složitější, a nad naše síly.

Zde samozřejmě také záleží na našich znalostech a zkušenostech. Pokud se v daném oboru vyznáme, zvládneme si sami opravit více věcí, než pokud jsme naprostí laici. Je však nutné realisticky posoudit naše schopnosti, ať si neukousneme příliš velké sousto.

Samozřejmě je dobré se nejprve podívat, zda je daný produkt ještě v záruce. Pokud ano, je rozhodně vhodné jej odvézt na reklamaci. Pokud však není, záleží jen na vašem zvážení, zda se o opravu pokusíte sami.