Auto

Zabezpečte si svůj vůz před odcizením

Podle statistických přehledů kriminality, které každoročně zveřejňuje Policie ČR, došlo za uplynulých 10 let k poklesu počtu odcizených automobilů o 80 procent. I přes tyto příznivé statistické údaje je u nás ročně odcizeno přibližně 3500 vozidel, proto je rozumné věnovat zabezpečení vozu pozornost. Nejčastěji je ukradena Škoda, pak VW, následuje Ford, Renault a další.

botička kolo

Částečně berou zabezpečení na sebe i výrobci vozů, imobilizér je jejich standardní součástí již mnoho let. Je nutné si přiznat, že dokonalá ochrana neexistuje, zlodějům však jejich práci můžeme významně znesnadnit, ideálně kombinací několika způsobů zabezpečení. Na trhu jsou relativně dobře dostupné rušičky GSM signálu i další pomůcky pro zloděje, v krajním případě mohou vůz naložit na návěs a odvézt.

Mechanické zabezpečení formou zámku řadicí páky, volantu, pedálů nebo botičky na kolo už dnes příliš používané není. Mělo spíše odrazující účinek proti náhodným zlodějům.

Alarm si získal špatnou pověst spouštěním planých poplachů a neustálým obtěžováním svého okolí. Pravdou však je, že při jeho spuštění zloděj své činnosti většinou zanechá a dobře nainstalovaný a seřízený alarm sousedy neobtěžuje. Některé alarmy mají GSM modul, který prostřednictvím SMS zprávy informuje majitele vozu.
auto zloděj

Tajný vypínač se může chlubit relativně vysokou účinností, vypíná startér, případně palivové čerpadlo. Záleží na jeho umístění, aby nebyl jednoduše odhalitelný. Dá se udělat velmi levně, poměr míry zabezpečení k ceně je zde asi nejpříznivější.

GPS, GSM systém může být doplněn o různá čidla, dokáže vůz lokalizovat. Zde je velmi důležitá skrytá instalace, aby systém nebylo jednoduché nalézt a z vozu demontovat.

Satelitní vyhledávání bývá zpravidla napojeno online na dispečink bezpečnostní služby. Ta může v případě odcizení vozu ve spolupráci s policií začít vůz neprodleně hledat.

Nejefektivnějším způsobem zabezpečení je kombinace výše uvedených způsobů, se současným využitím maximálně nestandardního umístění ve vozidle.