Dříve byla možnost rozsvěcení světel, zapínání televize nebo odemykání dveří pomocí chytrého telefonu či tabletu scifi, dnes jsou však produkty s touto přidanou hodnotou poměrně snadno dostupné a používat je zvládne i méně technicky zdatný uživatel.
Pokud vám stačí jednoduchá domácnost bez možnosti přidávání dalších prvků, mnozí výrobci to umožňují, jestli ale chcete lepší variabilitu a implementaci dalších produktů, je dobré zvolit otevřený systém. Těchto systémů je na trhu celá řada. Patří mezi ně napříkladApple HomeKit, ZigBee nebo ZWave. Tyto systémy vám nejen pomohou v oblasti rozšiřování, dokáží ale i propojit produkty od jiných výrobců.
A jaká zařízení do chytré domácnosti zapadají? Mohou to být žárovky, chytré zásuvky, květináče, zámky, termostaty, meteostanice, robotické vysavače, rychlovarné konvice a mnohé další. K ovládání můžete použít váš chytrý telefon, tablet nebo dokonce podporované hodinky. Samotná komunikace probíhá prostřednictvím Wi-Fi nebo Bluetooth. Pokud si připojíte produkty na Wi-Fi síť a doma máte tablet, který je s nimi kompatibilní a propojený, přes internet můžete dělat cokoliv odkudkoliv, což přináší velké výhody například ve chvíli, kdy jste zapomněli po odchodu zhasnout světla nebo potřebujete před příchodem návštěvy rychle vysát. K dokonalosti dospějete tehdy, když si pořídíte chytrý reproduktor Amazon Echo, Google Home nebo Apple HomePod. Díky těmto reproduktorům můžete ovládat všechna svá zařízení hlasem. České uživatele může odradit fakt, že žádný z chytrých reproduktorů naší mateřštinou nehovoří, hlasové příkazy ale nejsou nijak složité a postupně si je osvojíte. Pravdou ale je, že pokud angličtinu neovládáte, možnost zpravodajství nebo předpovědi počasí si nevychutnáte. Pro začátek neočekávejte, že investice bude nízká, produkty však vydrží velmi dlouhou dobu a zjednoduší vám každodenní život.
Elektro