Ekonomika

Investice financí

Vyhráli jste ve sportce, zdědili nějaké jmění nebo prostě máte jen nějaké peníze, pro které nemáte momentální využití? Nenechte je ležet ladem ani zbytečně neutrácejte, myslete na sebe do budoucna a investujte peníze chytře.
růst úspor

1) Jednou z možností investice je forma termínovaného vkladu, kdy Vaše peníze pod smlouvou vypůjčíte nějaké bance na předem smluvenou dobu (může to být v řádu měsíců nebo let) a banka s nimi pak hospodaří a využívá je. Po uplynutí smlouvy Vám vyplatí Vaši sumu + úrok, který Vám na penězích narostl. Samozřejmě čím větší sumu poskytnete, tím více peněz se Vám s Vaším obnosem vrátí. Termínovaný vklad zařídíte nejjednodušeji přes Vaší banku. Peníze můžete vybrat předčasně, za co jsou ale sankce, protože byste porušili smlouvu.

2) Dalším známým a ověřeným způsobem jak peníze využít, jsou akcie. Je to investování peněz do majetkových cenných papírů. Pokud si akcii koupíte, získáváte například podíl na majetku nějaké firmy. Jako akcionář jste samozřejmě svým způsobem chráněn a máte své práva, jako například samozřejmého podílu na zisku, máte také hlasovací právo, tudíž se svým způsobem podílíte na řízení firmy a nedílnou součástí, co Vás nemine, kdyby se s firmou něco stalo je likvidační zůstatek.

3) Další vhodnou investicí i pro malé investory jsou podílové listy, je to opět majetkový cenný papír. Když investujeme peníze takto, koupí získáváme část podílových fondů. Na těchto listech může hodnota klesat i stoupat, je to risk, ale jak se říká, risk je zisk a kdo se bojí, nemá nic. Výnosem je tedy v tomto případě rozdíl mezi nákupní a prodejní cenou, když budete mít štěstí a budete vědět, kam peníze vložit, můžete na tom vydělat slušnou sumu.
muž s pruhovanými ponožkami
4) Pokud nemáte rádi jist a jste si jistější, když máte takzvané eso v rukávu, mohly by se Vám líbit opce, neboli předkupní právo na nákup jiného cenného papíru. Funguje to na principu takovém, že se prodávající s kupujícím dohodne na ceně a termínu konkrétního cenného papíru. Jedná se o spekulaci, máte právo v daný termín buď od dohody odstoupit, nebo si přijmout.