Dovolená v tuzemsku má přednost před pobytem u moře

V posledních pěti letech se Češi zaměřili ze tří čtvrtin na tuzemskou dovolenou a pouhých 25 procent lidí vycestovalo za hranice, nejčastěji do Chorvatska, Řecka, na Kypr, do Španělska a Itálie, tedy souhrnně ke Středozemnímu moři. U moře tráví volný čas většinou střední generace nebo senioři a mladí lidé, nebo rodiny s malými dětmi směřují obvykle v létě do horských oblastí, do lázní, a k malebným koutům přírody.
polojasná obloha
Zajímavé srovnání by poskytla statistika využití dovolené v době na počátku 90. let, kdy se v Československu otevřely hranice. Lidé tehdy z více než 80 procent směřovali do Rakouska, Německa, Francie, Holandska a Švýcarska.
V dnešní době se totiž Češi nabažili turistických atrakcí a zajímavých míst v zahraničí a začínají objevovat spoustu zajímavých destinací v Česku. Zároveň s tím rapidně vzrostla kvalita tuzemských ubytovacích zařízení a tak je rekreace v tuzemsku na jiné kvalitativní úrovni, než tomu bylo před 25 lety.
Určitou výjimku tvoří Slovensko. To je totiž některými lidmi stále považováno za jakousi součást bývalé federace, a není vnímáno jako typická zahraniční lokalita. Zatímco ještě před deseti lety Češi na Slovensko takřka vůbec necestovali, spíše výjimečně, dnes je tato země svou oblibou srovnatelná s Itálií, Řeckem nebo Chorvatskem.
křivoklát hrad

Čím se vydáváme na dovolenou

My Češi milujeme pohodlí a soukromí. A tak, zatímco ještě před dvaceti lety se lidé na dovolenou dopravovali především autobusem nebo vlakem, či letecky, dnes výrazně dominuje přeprava osobními vozy. Více než 64 procent cestuje na dovolenou autem a pouze 24 procent letecky a 14 procent autobusem nebo vlakem. Autostop nebo motocykl využívá pouze sotva jedno procento z nás, kolo jako výhradní dopravní prostředek na dovolené používají v této době jen 2 procenta lidí. A 4 procenta nadšenců vyráží na dovolenou pěšky.