Věda

Jak funguje vakcína proti koronaviru

Ač se to nemusí zdát, současná koronavirová pandemie příliš neustupuje. Jistě, zprávy o ní zastínila současná válka na Ukrajině, avšak není pochyb o tom, že je stále v plné síle. Samozřejmě, nakažených je stále méně, ale to je dáno počasím, kdy se postupně otepluje a zima, období nejideálnější pro šíření respiračních onemocnění, končí.

 

I tak je však jasné, že je dobré se chránit. A ačkoliv roušky a rozestupy jsou rozhodně dobrým opatřením, tím nejlepším, co můžeme pro své zdraví udělat, je očkování. K tomu je však část veřejnosti poměrně skeptická. Je to především proto, že příliš neví, jak tyto vakcíny fungují.

 

lahvička s vakcínou

 

Jejich princip je relativně jednoduchý – do našeho těla je vpraven takzvaný „spike protein“, tedy ta část viru, podle které jej mohou naše bílé krvinky identifikovat. Ten vyvolá reakci imunitního systému, který se tím naučí jej nejen rozpoznat, ale také jak proti němu účinně bojovat. V případě, že chytíme ten skutečný, bude odpověď našeho imunitního systému mnohem rychlejší a důraznější. Důsledkem bude buď podstatně mírnější průběh onemocnění, případně to, že neonemocníme vůbec.

 

očkování proti koronaviru

 

Tím se samozřejmě značně zredukuje počet lidí, kteří skončí na v nemocnici na intenzivní péči. Tím se uvolní nejen lůžka, ale také doktoři a sestry budou k dispozici i pro jiné pacienty, kteří také vyžadují jejich pozornost. Jiná onemocnění totiž ani zdaleka nevymizela. Samozřejmě to také přispěje k omezení šíření, neboť bude méně nakažených, a ti, co budou, se zotaví rychleji, takže budou infekční kratší dobu a také budou moci rychleji nastoupit zpět do zaměstnání. Díky tomu můžeme epidemii podstatně omezit. O tom, že se sníží počet úmrtí a lidí s těžkými dlouhodobými následky asi není potřeba příliš mluvit. Již jen to je něco, co by nás mělo přesvědčit. Pokud tedy ještě váháte, zda se dát očkovat, rozhodně to udělejte. Můžete tím zachránit život, když ne svůj tak někoho blízkého. A to je něco, co za trochu nepohodlí rozhodně stojí.