Hobby

Jak vybrat správně svíčku?

Každý milovník svíček zná ten pocit, kdy si s radostí nese jednu novou z obchodu domů a nemůže se dočkat, až si ji konečně zapálí. Víte ale, jak poznat kvalitní luxusní svíčky a jak si díky tomuto koníčku nezhoršit své zdraví?

Bohužel je tomu tak, ale ne všechny svíčky po zapálení uvolňují tělu nezávadné látky. Mohlo by se vám tak snadno stát, že se nevědomky budete každodenně trávit.

zapalování svíčky

Pokud si vybíráte klasickou, nevonnou svíčku, je výběr jednodušší. Dejte si především pozor na vosk, ze kterého je svíčka vyrobena. Obloukem byste se měli vyhnout především parafínovým svíčkám. Tento typ můžete již častokrát poznat na první pohled. Některé z nich jsou jakoby průhledné a jsou v nich namočeny mušličky nebo třeba kamínky. Parafín dle některých výzkumů a při pravidelném vdechování může být dokonce rakovinotvorný. Tyto svíčky se taktéž vyznačují svoji velmi nízkou cenou.

Pozor si dejte i na knot. Někteří výrobci knot namáčí v různých kapalinách proto, aby dobře hořel. Stoprocentně nezávadné jsou pouze knoty vyrobené z 100% bavlny nebo ze dřeva.

hořící svíčka

Indikátorem kvalitní a luxusní svíčky je především kvalitní vosk. Mezi ty nejlepší se řadí především vosk včelí nebo i sójový. Nicméně na trhu je spoustu dalších kvalitních vosků, ze kterých můžete vybírat. Každý z nich má přitom své specifické vlastnosti – vůni, hořlavost…

Máte-li rádi hlavně vonné svíčky, věnujte pozornost i použitému parfému. Mnohé z nich mohou být opět rakovinotvorné. V ideálním případě by svíčka měla obsahovat vůni stoprocentní přírodní vůni – silici z nejrůznějších rostlin a bylin. Tyto silice jsou sice dražší, ale nejen že vašemu zdraví neškodí, ale jsou dokonce i zdraví prospěšné. Můžete tak bez obav tyto svíčky použít k aromaterapii a vyléčit si tak řadu neduh.

Taktéž při výběru věnujte velkou pozornost výrobci a jeho pověsti.